vycházka s TIC Kdyně
Vycházka TIC Kdyně 3. 4. 2024–Naučná stezka „Co je za humny“ Černíkov–itinerář
Celkem 5 km, nenáročná cesta, vedoucí vycházky: Libuška Hynčíková, počet účastníků 30.
Odjezd: bus ze Kdyně 12:28 h přes Vráž do Černíkova
Návrat: bus z Černíkova 15.30 h
Do obce Černíkov jsme dojeli autobusem v 16.00 hod., kde na nás již čekala tamní zaměstnankyně obecního úřadu Jana Sedláčková, která nás v obci přivítala u 1.tabule NS a řekla nám několik důležitých informacích o obci:
Obec Černíkov se nachází na úpatí vrchu Malého Kouřimu. Obec je samostatná , nadm.výška 498 m n. m., má 147 obyvatel, spadají pod ní ještě obce Rudoltice, Poleň, Vílov, Slavíkovice a Nevděk. Dohromady mají 390 obyvatel. Nachází se v okrese Klatovy.
V Černíkově je Zemědělské družstvo Podhoran Černíkov, které se zabývá zemědělskou činností a výrobou palet, dále je zde a v přilehlých obcích několik soukromých zemědělců, bioplynka.
V obci je obchod, dále ubytovna s jídelnou, hasičská zbrojnice a pěkný kulturní dům.Spolek hasičů a myslivců. Na návsi je památník mitra J. Husa u kterého je zastávka busu.
Nedaleko obce je velké koupaliště Úžlebec. Je zde také možno projít virtuálí stezkou Černíkov–Pušperk–Ruchomperk–Stará ves–Černíkov.
Černíkov se prvně připomíná v r. 1379–jméno Černíkov je pravděpodobně odvozeno od Černíka–jednoho z majitelů obce a číšníka české královny Johany Bavorské, manželky Václava IV. Tuto skutečnost symbolizuje atribut na obecním znaku–konvice.
Ves byla postupně v držení pánů z Nového Herštýna a Rýzmberka. V 18. st. získali obec Černínové z Chudenic. V r. 1827 zde byla zřízena škola, nyní jezdí děti do školy v Kolovči. Obec často zužovaly požáry, největší 1873, kdy schořelo 28 domů. Také jsou v okolí vidět jámy po těžení rudy a u Rudoltic se prý nacházelo i zlato.
Postupně jsme se zastavili a pročetli všech 5 tabulí NS, kde jsme se dozvěděli o nedalekých pravěkých opevnění dnes již zbořených hradů Pušperku a Rochumperku, které zřejmě postavili Drslavci. Dozvěděli jsme se z těchto tabulí zajímavosti o místní fauně a floře, zvláště o mravencích, které se zde nacházeli ve velkém počtu a jsou od r.1992 státem chráněni. Viděli jsme kousek od stezky hájovnu Stará Ves–pozůstatek osady Babice, která byla na významné lesní křižovatce. Nyní je hájenka v soukromých rukou, zajímavé jsou zde staré stromy douglasky.
Sešli jsme z kopce kolem Rudoltického potoka k Babickému rybníku, jehož voda se vlévá do říčky Polyňka, a pokračovali zpět k Černíkovu.
Cestou jsme šli kolem pasoucího se skotu s telátky a kochali jsme se krásnými rozhledy po okolí a jarní přírodou.
Sluníčko sice nesvítilo, ale viděli jsme rozhlasový vysílač Doubrava, okolní vesnice, rozhlednu sv.Markéta, pohraniční pohoří i rozhlednu Koráb. Několik cest zn.žlutou tur. značkou by nás dovedlo do blízkých Mezholez.
V 15.00 h jsme došli na černíkovskou náves, kde jsme se občerstvili v místním obchodě Coop kávou a půlhodinku jsme využili i k projití návsi až k rybníku. Černíkov i obce k němu patřící mají sběr odpadu vyřešen kontejnery zapuštěné v zemi–takže je zde čisto. Všem se obec i okolí velice líbilo.
Počasí nám přálo–až na malou přeháňku jsme měli pěkné počasí, na kopcích trochu větrno.
Zdrávi došli.
V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.
Na svatého Benedikta má se ječmena cibule síti.
Dnes je 21.3.2025
Svátek má Radek
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Leona
Státní svátky a významné dny na zítřek: